Doplňky stravy - proč jej užívat?

19.08.2012 10:50

 

Proč doplňky stravy užívat
 
 
V dnešní době je možné příčinu nedostatku potřebných živin hledat ve třech věcech:
 
- první je, že naše těla už nejsou schopna produkovat všechny vitaminy v dostatečném množství.
 
- druhou je negativní vliv prostředí kolem nás (radiace, chemie ve všem – hnojiva, konzervační látky, ochucovadla, barviva, znečištěné ovzduší, drogy, alkohol, stres, …).
 
- třetí je kvalita vody a nedostatek minerálů příliš filtrované vody. Nejlepší zařízení na úpravu vody v domácnosti jsou taková, která ve vodě nechají přirozené složky a odstraní jen ty škodlivé.
 
Toto všechno zvyšuje potřebu svou stravu doplňovat. Spotřebitelé se proto mohou s ohledem na svůj životní styl rozhodnout pro zvýšení příjmu potřebných živin využitím doplňků stravy.
 
I když patříte k lidem, kteří usilují o pestrou, vyváženou a zdravou stravu, optimálnímu stavu se v praxi můžete nanejvýš přiblížit. Důvodem není vaše neschopnost nebo nedostatek snahy, ale způsob života dnešní společnosti, která nám ne vždy umožňuje jak v práci, tak ve volném čase dělat jenom to, co je pro nás dobré a co nám prospívá. Přidáme-li ke škodlivému vlivu, jenž má na náš organismus městské prostředí, pracovní stres a další faktory, které většinou nedokážeme ovlivnit, je nanejvýš rozumné dělat vše pro to, aby našemu tělu nic nechybělo. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je pravidelné užívání vhodného doplňku stravy.
 
Co jsou to doplňky stravy? Definice doplňků stravy jsou uvedeny jednak v zákoně o potravinách, jednak ve směrnici EU. Jedna z možných definic může znít takto: „Jde o potraviny určené k přímé spotřebě, jejichž účelem je doplnění nutriční hodnoty běžné stravy o živiny, byliny a další látky na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav konzumenta“. Od potravin pro běžnou spotřebu se doplňky stravy odlišují vysokým obsahem živin a dalších látek. Za vysoký obsah je považováno množství látky představující min. 15 % její doporučené denní dávky.
 
Doplněk stravy může obsahovat jednu nebo více živin, bylin i dalších látek současně.
 
Základ doplňků stravy tvoří vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vláknina, široké spektrum různých rostlinných a bylinných výtažků a rostlin pěstovaných i volně rostoucích, nacházejících se prakticky po celé zeměkouli.
 
 
zdroj: www.zdravycech.com